Aktualności O Izbie Facebook Pobierz Kontakt
» Zaloguj się «    
w archiwum
PDK OIIB
SKŁAD ORGANÓW statutowych, komisji i zespołów kadencji 2022-2026
Uchwały Rady w sprawach ogólnych
Terminarz
Ubezpieczenia
Wynajem sal
Członkostwo
Uprawnienia Budowlane
Sąd Dyscyplinarny
Z życia Izby
Rok 2024
Rok 2023
Rok 2022
Rok 2021
Rok 2020
Rok 2019
Rok 2018
Rok 2017
Rok 2016
Rok 2015
Rok 2014
Rok 2013
Rok 2011-2012
Rok 2008-2010
Historia Izby
Pozostają w pamięci
Budowa siedziby Izby
Szkolenia
Regulaminy
Ankieta tematyka szkoleń
Plan szkoleń PDK OIIB
Wycieczki integracyjne
Prenumerata czasopism
Bal z okazji Dnia Budowlanych
Apel Stowarzyszeń
Konkursy PDK OIIB
Budowa Roku Podkarpacia
Fotograficzny
Imię dla młodego dąbka
Hasło promujące inżyniera budownictwa
Kartka świąteczna Bożonarodzeniowa lub Noworoczna
Kartka świąteczna Wielkanocna
Mistrzostwa w Kolarstwie Górskim
Mistrzostwa w Kolarstwie Szosowym
Mistrzostwa w Biegach Terenowych
Mistrzostwa w Tenisie Ziemnym
Mistrzostwa w Marszu na Orientację
Mistrzostwa w Rowerowej Jeździe na Orientację
Rysunkowy dla dzieci
Wydawnictwa Izby
Konkursy Okręgowych Izb, Imprezy Zewnętrzne
Wizytówki
Rzeczoznawcy
PRACA
Na luzie
Galeria Integracyjna Podkarpackiej OIIB
rok 2020-2021
rok 2022
rok 2023
rok 2024






Zakątki Francji - Bożena Babiarz

Sanktuarium MB Saletyńskiej - „miejsce, które zmienia"
Uroczo położone na alpejskich wzgórzach w La Salette, małej wiosce w południowo-wschodniej części Francji, niedaleko Grenoble sanktuarium słynące z objawienia dnia 19 września 1846 roku Płaczącej Pani dwojgu pastuszkom: 15-letniej Melanii Calvat i 11-letniemu Maksyminowi Giraud. Jest to kompleks budynków obejmujący piękną bazylikę wraz z olbrzymią bazą hotelową (650 miejsc), odwiedzane przez tysiące pielgrzymów, których przyjęciem i obsługą zajmują się wolontariusze dwudziestu narodowości, również z Polski. La Salette jest porównywane do wielkiej ambasady, gdzie ludzie różnych narodowości spotykają się dzieląc swoimi refleksjami i przekazując przy okazji wiedzę o swojej kulturze, historii i atrakcjach turystycznych.
Piękna, neoromańska dwuwieżowa Bazylika wznosi się w przejrzystym górskim powietrzu, w otoczeniu majestatycznych alpejskich szczytów. Lekkie chmury tworzą pierzynę i otulają każde wzniesienie, a rozwiane wstęgi górskich dróżek napełniają tajemnicą i wzruszeniem. To wszystko sprawia, że jest to miejsce niezwykłe. Miejsce gdzie można się zatrzymać, przystanąć na chwilę w biegu codzienności i zachwycić jego pięknem, spokojem, ciszą oraz pogrążyć w zadumie. Można tu też spotkać niezwykłych ludzi, z którymi rozmowy dają cudowne poczucie wspólnoty i siłę duchową na dalsze ścieżki życia. Niektórzy mówią, że to „miejsce, które zmienia, jeśli tylko człowiek się otworzy". I coś z autopsji: mimo bardzo trudnego dojazdu, pierwszy pobyt tutaj, zazwyczaj początkuje kolejne.

Wieża Eiffla o zmierzchu
Symbol Francji, najwyższa budowla w Paryżu, nazywana „Damą Paryża", wybudowana w 1889 roku z okazji Wystawy Światowej, zorganizowanej dla uczczenia setnej rocznicy rewolucji francuskiej. Po zakończeniu wystawy miała być rozebrana, ale z uwagi na założenie laboratorium meteorologicznego na jej szczycie, ocalała. Obecnie góruje nad Paryżem jako jedna z jego atrakcji, wzbudzając różne uczucia, od podziwu do pogardy, chętnie jednak odwiedzana przez turystów, o czym świadczą liczby: 6,5 mln rocznie.
Jest to ażurowa, konstrukcja kratowa wykonana z kutego żelaza, wsparta na czterech trapezoidalnych podstawach o boku 25 m każdy. Na wysokościach 58 m, 116 m i 273 m znajdują się tarasy widokowe, z których można podziwiać panoramę Paryża. Pierwszy i drugi poziom są dostępne schodami i windami. Trzeci poziom jest dostępny tylko windą. Wieża zajmuje obszar o boku 125 m. Jej całkowita wysokość zwiększała się kilka razy za sprawą zamocowanej na jej szczycie anteny od 312,27 m do aktualnej 324,00 m. Wraz ze zmianą temperatury powietrza jej wysokość zmienia o 18 cm, a pod wpływem siły wiatru odchyla się o ok. 6 do 7 cm. Cała konstrukcja wieży składa się z 18 038 części metalowych i około 2,5 mln nitów, jej całkowita masa, razem z betonowymi filarami wynosi około 10 000 ton. Nacisk wieży na podłoże wynosi 4,5 ton/m². Co siedem lat, aby zapobiec korozji, wieża jest malowana, a do tego celu zużywa się 50-60 ton farby.
Faktycznym pomysłodawcą konstrukcji wieży Eiffla był młody i zdolny pracownik w biurze Gustawa Eiffla, Maurice Koechlin. Dnia 18 września 1884 roku Eiffel, Koechlin i Nougier zgłosili patent budowli i następnie zaprezentowali projekt publicznie. Eiffel odkupił prawa autorskie od Koechlina i Nougiera, wraz z prawami do własności intelektualnej do projektu. W 1886 zostały rozpoczęte prace przygotowujące teren pod budowę. Budową od 1887 kierował Koechlin. Dnia 31 marca 1889 Eiffel oficjalnie przekazał budowlę wywieszając flagę francuską. Dziś na szczycie wieży znajduję się scenka przedstawiająca postaci Gustawa Eiffla i Tomasa Edisona, rzeczywistych rozmiarów, w trakcie spotkania i rozmowy przy cygaro, rzekomo na temat możliwości oświetlenia wieży.
Jako ciekawostkę można podać, że od 1958 roku Japończycy również mają „swoją wieżę Eiffla". Jest nią wieża telewizyjna Tokio Tower wzorowana na paryskim symbolu, o wysokości 332 m, czyli ponad 8 m wyższa od swojego pierwowzoru. Posiada dwie platformy obserwacyjne umieszczone na wysokości 150 oraz 250 metrów, odwiedzane rokrocznie przez ponad 2,5 miliona turystów.

Mosty Sekwany - widok z Wieży Eiffla
Widoczna z tarasu widokowego wieży Eiffla, znajdującego się na wysokości 116 m panorama Paryża zachwyca swym pięknem i rozległością. Między monumentalnymi budowlami, na niebieskiej wstędze Sekwany widoczne są wcięte okazałe budowle zwieńczające dwa jej brzegi z wyspą pośrodku. Na pozór spokojne mosty tętnią życiem, poprzez poruszające się w pospiechu samochody.

Disneyland Park - zamek śpiącej królewny
Coś dla najmłodszych lub starszych jako perfekcyjne przypomnienie marzeń z dzieciństwa. Usytuowany w samym sercu Disneylandu zamek śpiącej królewny z czołówek bajek Walt'a Disneya, na których się wychowaliśmy.
Piękna, malownicza architektura zamku, strzeliste, tajemnicze wieże ze złotymi ornamentami, pastelowe fasady zamku zbudowanego na niedostępnym wzgórzu otoczonym nawodnioną fosą przenoszą nas w fantastyczny świat bajek. Egzotyczna roślinność o pięknych, abstrakcyjnych kształtach dopełnia całości krajobrazu, pozostawiając niezapomniane wrażenie. Szum wodospadu napawa spokojem i radosną energią. Pozytywne odczucia estetyczne dają pięknie zdobione portale u wejścia do zamku i tajemnicze komnaty wypełnione bajkowymi rekwizytami wewnątrz. Przy odrobinie szczęścia można nawet zobaczyć śpiącą królewnę, w oczekiwaniu na królewicza. Miejsce jednocześnie fantastyczne i zarazem rzeczywiste. Zmienia swe oblicze wraz ze zmianą pory dnia poprzez znakomite iluminacje świetlne.

Domek na kampingu La Croix duVieux Pont w Berny Riviere
Piękny, malowniczy domek na czterogwiazdkowym kampingu La Croix duVieux Pont w Berny Riviere, niewielkiej miejscowości, położonej na północ od Paryża we Francji. Tajemniczy, urzekający prostotą, cudownie położony nad niewielkim jeziorem, w którym odbija się jego kształtna bryła, wydaje się być czymś innym, niż jest: piękną restauracją z widokowym tarasem, a może spokojnym hotelem z ekskluzywnymi apartamentami. Piękny i malowniczy, a jakże funkcjonalny. Szczególnie na kampingu obecność takich obiektów jest niezbędna, gdzie wokół rozpościera się las namiotów i domków kampingowych, w których wypoczywają znużeni całoroczną pracą wczasowicze. Wyposażenie iście królewskie o wysokim standardzie: pralki i suszarki automatyczne, zmywarki do naczyń, stanowiska do prasowania, zautomatyzowane, wysokostandardowe toalety. To tam król na piechotę chodził.

 

Paryż
zdjecia od 19 do 24 z 39
 « Poprzednie zdjęciaNastępne zdjęcia » 
  
  © 2007 Podkarpacka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwastrony internetowe Rzeszów